Dodano: 19 maja 2025
1:8 minut
Widok na salę szkoleniową. Uczestnicy siedzą przy stole, prelegent stojąc przed nimi omawia zagadnienie. Obok niego na ekranie wyświetlony jest slajd z prezentacji multimedialnej.

15 maja 2025 r. w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze odbyło się szkolenie, zorganizowane dla pracodawców, które dotyczyło ekspozycji pracowników na niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia czynniki chemiczne występujące w środowisku pracy.

Celem szkolenia była popularyzacja bezpieczeństwa pracy przy produkcji, stosowaniu oraz magazynowaniu substancji i mieszanin chemicznych w miejscu pracy w różnych sektorach działalności gospodarczej oraz wsparcie merytoryczne pracodawców w procesie identyfikacji zagrożeń związanych z występowaniem w procesach pracy substancji i mieszanin chemicznych oraz czynników rakotwórczych, mutagennych lub reprotoksycznych z uwzględnieniem narażenia na włókna azbestu.

Zgromadzonych uczestników przywitał Paweł Graczyk, Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Nadzoru. W pierwszej części szkolenia Joanna Sanocka, młodszy inspektor pracy omówiła zagadnienia rakotwórczych, mutagennych i reprotoksycznych czynników występujących w środowisku pracy. Następnie Piotr Machnicki, starszy inspektor pracy-specjalista zreferował kwestie dotyczące przeprowadzania i dokumentowania oceny ryzyka zawodowego dla czynników chemicznych oraz w zakresie ograniczania zagrożeń związanych z występowaniem czynników chemicznych w środowisku pracy. Ostatnie wystąpienie dotyczyło bezpieczeństwa i higieny pracy przy usuwaniu azbestu, które przeprowadził Tomasz Orłowski, inspektor pracy.

Uczestnicy szkolenia otrzymali materiały promocyjne, wydawnictwa Państwowej Inspekcji Pracy, dotyczące tematyki chemicznego bezpieczeństwa pracy.

Galeria