Dodano: 23 czerwca 2026
1:20 minut

22 czerwca 2026 r. w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się konferencja „Uczelnia – przestrzeń bezpieczna od mobbingu i dyskryminacji”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiego projektu wspierania polityki antymobbingowej i antydyskryminacyjnej na polskich uczelniach wyższych. Projekt realizowany jest pod patronatem honorowym Głównego Inspektora Pracy oraz Ministry Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W konferencji wziął udział Jerzy Łaboński, Okręgowy Inspektor Pracy.

Konferencja dotyczyła przeciwdziałania zjawiskom mobbingu i dyskryminacji oraz sposobów budowania bezpiecznego środowiska akademickiego. W trakcie spotkania przedstawiono wyniki badań dot. polityki antymobbingowej na polskich uczelniach. Spotkanie służyło wymianie doświadczeń i dobrych praktyk wspierających kulturę równości i wzajemnego szacunku.

Wpływające do Okręgu skargi wskazują na coraz wyższą świadomość czym jest mobbing i dyskryminacja w miejscu pracy. Mimo tego kluczowe jest edukowanie pracowników i pracodawców, budowanie kultury bezpieczeństwa w środowisku pracy, a także kształtowanie sprawności organizacyjnej w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania zjawiskom mobbingu i dyskryminacji - powiedział w trakcie panelu dyskusyjnego Jerzy Łaboński, Okręgowy Inspektor Pracy.

Prelegenci i paneliści wydarzenia mówili o sposobach przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji. Wniosek z konferencji wybrzmiał jednoznacznie: skuteczna ochrona przed mobbingiem w miejscu pracy wymaga integracji czterech kluczowych obszarów: jasnych procedur, wysokiej świadomości zespołu, otwartości na rozmowę i  wspólnej odpowiedzialność za kształtowanie środowiska pracy. To właśnie te fundamenty pozwalają budować środowisko, w którym równość staje się standardem, procedury i pomoc są dostępne dla każdego, a realne wsparcie gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim pracownikom.

 

Galeria