Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 18 września 2024
6:49 minut

W auli Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego 12 września 2024 r. odbyła się konferencja „Zakładowy dialog społeczny. Relacje pracodawcy ze związkami zawodowymi”. Przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców, instytucji ze środowiska lokalnego wysłuchali 12 wystąpień przedmiotowo dotyczących relacji pracodawców ze związkami zawodowymi. W wydarzeniu uczestniczyła Małgorzata Dziemińska, Zastępca Głównego Inspektora Pracy.  

Organizatorami byli Okręgowy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze i Instytut Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Konferencja została objęta honorowym patronatem Głównego Inspektora Pracy, Marcina Staneckiego i Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr. hab. Wojciecha Strzyżewskiego. Partnerami wydarzenia byli: Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” w Zielonej Górze, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” w Gorzowie Wielkopolskim, Rada OPZZ Województwa Lubuskiego, Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Lubuska Organizacja Pracodawców, Związek Pracodawców " Przedsiębiorczość " , Zachodnia Izba Przemysłowo -Handlowa.  Patronatu medialnego konferencji  udzieliło Radio Zachód, natomiast  TVP 3 Gorzów Wlkp. objęła spotkanie opieką medialną.

Zebranych uczestników, prelegentów, partnerów konferencji, uczestników w formie zdalnej przywitał Jerzy Łaboński Okręgowy Inspektor Pracy, a następnie zaprosił do wysłuchania wystąpień.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Małgorzata Dziemińska, Zastępca Głównego Inspektora Pracy odczytała list Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego, w którym to podkreślona została rola związków zawodowych podczas tworzenia autonomicznych źródeł prawa.  

W otwarciu konferencji uczestniczyli także prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, dr Jakub Szmit, Uniwersytet Gdański, dr Piotr Kapusta, Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Prawnych, Barbara Krakowska-Petruk Dyrektor Biura Organizacji i Kadr Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego odczytała list od Wojewody Lubuskiego Marka Cebuli, Bogusław Motowidełko członek Rady Ochrony Pracy,  Przewodniczący Zarządu Regionu Zielonogórskiego NSZZ "Solidarność", Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w latach 2015-2019,  Jerzy Łaboński Okręgowy Inspektor Pracy.

Program konferencji został podzielony na trzy sesje oraz dyskusję. Pierwsza sesja dotyczyła zakładowej organizacji związkowej oraz jej kompetencji. Moderatorem tej części była prof. dr hab. Monika Tomaszewska z Uniwersytetu Gdańskiego. Pierwszy referat wygłosiła dr Dominika Dὄrre-Kolasa z Uniwersytetu Gdańskiego, która w swoim wystąpieniu omówiła ochronę danych osobowych w działalności związkowej. Kolejny referat wygłosił dr hab. Krzysztof Walczak z Uniwersytetu Gdańskiego, który zreferował zagadnienia związane z udziałem związków zawodowych i Państwowej Inspekcji Pracy we wdrażaniu dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń.  Następnie dr Jakub Szmit z Uniwersytetu Gdańskiego omówił temat związany z reprezentatywnością zakładowej organizacji związkowej, w kontekście tego czy podmiot z którym prowadzony jest dialog ma prawo do reprezentowania pracowników. Ostatnie wystąpienie w tej części konferencji wygłosiła dr hab. Małgorzata Kurzynoga, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, której to referat dotyczył podmiotu sporu zbiorowego w grupie spółek. Druga sesja dotyczyła zakładowych procedur zbiorowych. Moderatorem tej sesji był prof. dr hab. Łukasz Pisarczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prof. dr hab. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego  przybliżył zebranym na konferencji temat związany  z układami zbiorowymi pracy. W kolejnym wystąpieniu dr Artur Rycak z Uczelni Łazarskiego w Warszawie omówił ustalanie liczebności zakładowej organizacji związkowej. Następnie prof. dr hab. Monika Tomaszewska z Uniwersytetu Gdańskiego przybliżyła temat związany z tworzeniem regulaminu wynagradzania przy fuzji spółek poprzez przejęcie prezentując wyzwania i propozycje rozwiązań. Udział związków zawodowych w podziale środków na wynagrodzenia w jednostkach sektora finansów publicznych przedstawił dr Błażej Mądrzycki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ostatnie w tej części wystąpienie przedmiotowo traktowało o  chronobiologicznych i somnologicznych zagrożeniach w miejscu pracy – dobrostan pracowników i rola związków zawodowych. W trzeciej sesji konferencji prelegenci skupili się na teraźniejszości i przyszłości zbiorowego prawa pracy, moderatorem tej sesji był Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. Prof. dr hab. Łukasz Pisarczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach omówił temat związany z współdziałaniem zakładowej organizacji związkowej z pracodawcą. W kolejnym wystąpieniu dr Krzysztof Kurosz z Uniwersytetu Łódzkiego przybliżył temat związany z obowiązkiem dalszego zatrudniania jako zabezpieczenia roszczeń pracowników szczególnie chronionych. Współdziałanie związków zawodowych z Państwową Inspekcją Pracy w jej działaniach kontrolnych, analiza skarg i wniosków zgłoszonych przez związki zawodowe do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze przedstawił st. specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze Łukasz Szpilski.

Trzecia sesja została połączona z czwartą częścią – dyskusją, w której udział wzięli: Monika Bocian, Przewodnicząca Rady OPZZ Województwa Lubuskiego, Piotr Korzuch, Konfederacja Lewiatan, Bogusław Motowidełko, Przewodniczący Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność”, dr Magdalena Rycak, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Robert Paluch, Prezes Zarządu Związku Pracodawców „Przedsiębiorczość”, Tomasz Jeziorkowski, TPV Displays Polska sp.  z o.o. reprezentujący Lubuską Organizację Pracodawców.

W dyskusji poruszone zostały kwestie dotyczące perspektyw i wyzwań związanych z dialogiem społecznym. Monika Bocian Przewodnicząca Rady OPZZ Województwa Lubuskiego wskazała informacje o stanie dialogu społecznego w przemyśle, mówiąc o przeszkodzie jaką jest stereotyp związkowca postrzegany jako niemającego  wiedzy. Jako kolejną przeszkodę w dialogu społecznym, która została wskazana przez zabierającą głos była zbyt duża ilość prawników biorąca udział w tym dialogu. Dojście do porozumienia i uzgodnienie konsensu jest utrudnione przez nadmierne angażowanie się prawników w proces dialogu.  Głos ze strony pracodawców zabrał Robert Paluch, który wskazał że dialog pracodawcy ze stroną związkową w prowadzonej przez niego działalności jest łatwo pogodzić ale podał również inne czynniki które znacznie bardziej utrudniają działalność przedsiębiorstwa np. zabezpieczenia działalności. Zauważył, że partnerskie relacje nie muszą się kończyć się przegraną sytuacją jednej ze stron, a dobra równowaga pomiędzy pracodawcą a związkiem zawodowym jest możliwa. Tomasz Jeziorkowski zabierając głos w dyskusji przekazał, że rozsądny dialog pomiędzy pracodawcami, a związkami zawodowymi jest bardzo potrzebny, szczególnie w przypadku inwestorów zagranicznych.   Bogusław Motowidełko zaznaczył, że prawo do dialogu jest niezwykle ważne w celu poprawy warunków pracy. Piotr Korzuch zabierając głos zgodził się z Prof. dr hab. Łukaszem Pisarczykiem, ponownie zaznaczając, że jeżeli nie ma woli dialogu, to tego dialogu nie będzie, a żadne przepisy tego nie wymuszą. 

Na zakończenie głos zabrał Prof. dr hab. Łukasz Pisarczyk podziękował prelegentom oraz uczestnikom konferencji, wskazał jak duże znaczenie ma dialog społeczny w kontakcie np. fundamentu rozwoju, przytoczył również następujący cytat: „Zgodą buduje się małe rzeczy,  niezgodą wielkie upadają”.

Konferencja „Zakładowy dialog społeczny. Relacje pracodawcy ze związkami zawodowymi” zgromadziła wielu wybitnych ekspertów, którzy podzielili się z uczestnikami konferencji  swoimi spostrzeżeniami i opiniami w tematyce dotyczącej relacji pomiędzy pracodawcami a organizacjami związkowymi. W konferencji udział wzięło ponad 80 osób. Konferencja dzięki swojej formie, uwzględniającej możliwość dyskusji , wymianę  poglądów i spostrzeżeń spotkała się z pozytywnym odbiorem przez jej uczestników. Po zakończeniu konferencji organizatorzy konferencji usłyszeli wiele pozytywnych opinii uczestników spotkania. Wskazali oni, że taka forma  spotkania  stanowiła bardzo dobre narzędzie do ugruntowania i aktualizacji wiedzy w  tematyce objętej programem konferencji  a przede wszystkim dała możliwość poznania wielu opinii, poglądów, wymianę zdań i doświadczeń co zdecydowanie wpłynie na zapewnienie dobrych relacji pomiędzy  pracodawcami a organizacjami  związkowymi.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Patrona Medialnego Konferencji - Radia Zachód

 https://rzg.pl/412286/konferencja-o-dialogu-spolecznym-na-uniwersytecie-zielonogorskim/

Galeria

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu