Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 17 listopada 2023
7:57 minut
Widok salę, zdjęcie siedzących w sali uczestników

16 listopada 2023 r., podczas uroczystej gali w zielonogórskiej „Palmiarni” podsumowano projekty prewencyjne i promocyjne, realizowane w bieżącym roku przez Okręgowy Inspektorat Pracy. Wyłoniono laureatów konkursów „Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej”, „Buduj bezpiecznie” i najaktywniejszych społecznych inspektorów pracy. Za podjęte działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa pracy przedsiębiorcom – laureatom programu prewencyjnego wręczono Dyplomy Państwowej Inspekcji Pracy. Podsumowano program „Efektywne zarządzanie ryzykiem zawodowym”.

Przybyłych laureatów i gości powitał Jerzy Łaboński, Okręgowy Inspektor Pracy. W otwarciu spotkania, obok Inspektora uczestniczył Wojciech Perczak, Wicewojewoda Lubuski. „Warunki pracy to ważny element bezpieczeństwa. Słowa uznania należą się wszystkim, którzy przyczyniają się do poprawy warunków pracy w przedsiębiorstwach” – mówił Wicewojewoda.

Pracodawcom gratulował również Henryk Maciej Woźniak, Marszałek Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego, Przewodniczący Lubuskiej Organizacji Pracodawców: „Frekwencja w dzisiejszym spotkaniu dowodzi, że pracodawcy z powagą traktują tematykę bezpieczeństwa w środowisku pracy. Dziękując Okręgowemu Inspektorowi Pracy za nieustanne motywowanie pracodawców do swojego rodzaju rywalizacji, wysiłku w zakresie podnoszenia standardów bhp, poprzez organizowane konkursy, życzę wszystkim pracodawcom bezpiecznej pracy w swoich firmach, satysfakcji, wielu sukcesów, bezpiecznej każdej lubuskiej firmy – powiedział.

Rozstrzygnięcia Komisji konkursowej przedstawił Sławomir Nowak, p.o. nadinspektor pracy.

Oto laureaci podsumowywanych konkursów i programów:

„Pracodawca organizator pracy bezpiecznej”. W roku bieżącym odbyła się 30 edycja konkursu.

W kategorii I, zakładów zatrudniających do 49 pracowników:

I miejsce – SPAWREM Sławomir Domagała S.k. Stare Kramsko

II miejsce – Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Międzyrzecz

III miejsce – SKR Strzelce Krajeńskie Sp. z o.o. Strzelce Krajeńskie

W kategorii II, zakładów zatrudniających od 50 do 249 pracowników:

I miejsce – PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim

II miejsce - „Hofman-Słubice” Sp. z o.o. Słubice

III miejsce - KROSNO-METAL Sp. z o.o. Krosno Odrzańskie

W kategorii III, zakładów zatrudniających powyżej 249 pracowników:

I miejsce – Arctic Paper Kostrzyn S.A. Kostrzyn nad Odrą

II miejsce – KARTON-PAK S.A. Nowa Sól

Ponadto Komisja wyróżniła następujących pracodawców:

  1. UNITECH Sp. z o.o. Szprotawa
  2. WENDRE POLAND Sp. z o.o. Kostrzyn nad Odrą
  3. Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „DIAMENT” Zdzisław Libner Krosno Odrz.

 

Konkurs „Buduj bezpiecznie”. W konkursie doceniane są ponadstandardowe działania na rzecz bhp podjęte przy realizacji konkretnego obiektu budowlanego.

W wyniku dokonanej oceny Komisja przyznała:

I miejsce – M&J Sp. z o.o., Al. Wojska Polskiego 41, 68-200 Żary - budowa hali produkcyjno-magazynowej wraz z kompleksem biurowym i niezbędną infrastrukturą techniczną dz. Nr 287/9, 436/5, 436/3 obr. Św. Wojciecha gmina Międzyrzecz

II miejsce – PERBUD Sp. z.o.o., ul. Stefana Batorego 126a, 65-735 Zielona Góra - budowa budynku działu laboratoryjnego wraz z przebudową części budynku przy ul. Zyty 21 w Zielonej Górze

III miejsce – EXALO DRILLING S.A. Oddział „Diament” w Zielonej Górze.,
ul. Naftowa 3A, 65-705 Zielona Góra - rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza o nowy budynek Edukacji Artystycznej oraz nową salę kameralną i koncertową wraz z zapleczem - ETAP II w Zielonej Górze

Wyróżnienia otrzymali:

  • DEKPOL BUDOWNICTWO Sp. z.o.o., ul. Gajowa 31, 83-251 Pinczyn – budowa zespołu sześciu budynków handlowo-usługowych wraz z towarzyszącą infrastrukturą i budowa budynku handlowo-usługowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą
    w Świebodzinie
  • P.B. JANBUD Sp. z o.o., ul. Okrzei 104, 68-200 Żary - rozbudowa budynku szpitala, ul. Pszenna 2, Żary
  • MEDBUD S.C., ul. Okrzei 27, 66-400 Gorzów Wielkopolski - budowa internatu przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu, ul. Warszawska 46, 66-400 Gorzów Wielkopolski

 

W konkursie na najaktywniejszego społecznego inspektora pracy zwyciężyli:

I miejsce: Małgorzata Szewczyczak, zakładowy społeczny inspektor pracy w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej Międzyrzecz Jednostka Wojskowa NR 5700, ul. Wojska Polskiego 17, 66-300 Międzyrzecz

II miejsce: Henryk Piotr Zborowski, zakładowy społeczny inspektor pracy w PKP CARGOTABOR Sp. z o.o., Zakład Napraw Taboru w Czerwieńsku, ul. Boczna 4, 66-016 Czerwieńsk

III miejsce ex aequo:

- Bernard Szyrwiński, zakładowy społeczny inspektor pracy w Holzverpackung Hüfingen Sp. z o.o., ul. Gdańska 23, 66-520 Dobiegniew,

- Remigiusz Wojtuściszyn, zakładowy społeczny inspektor pracy w GEDIA POLAND Sp. z o.o., ul. Staszica 2, 67-100 Nowa Sól

IV miejsce: Piotr Brambor, oddziałowy społeczny inspektor pracy w IKEA INDUSTRY Oddział Fabryki West, Chlastawa 17, 66-210 Zbąszynek

Pani Małgorzata Szewczyczak i pan Henryk Piotr Zborowski za zaangażowanie i wkład w działania zakładu pracy na rzecz poprawy stanu bhp oraz ochrony uprawnień pracowniczych otrzymali wyróżnienia Głównego Inspektora Pracy w krajowym etapie konkursu.

 

„Dyplomy Państwowej Inspekcji Pracy” zdobyli:

  1. FABRYKA WATY CUKROWEJ BARTPOL ZDZISŁAW POLAK, ul. Jana Pawła II 41, 67-320 Małomice
  2. LOGIUS Sp. z o.o., ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary
  3. OPTIMUM BAU SP. Z O.O., Gostchorze 54, 66-600 Krosno Odrzańskie
  4. ODRZAŃSKA SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA W KROŚNIE ODRZAŃSKIM, ul. Piastów 10E, 66-600 Krosno Odrzańskie
  5. "EWIKO", ul. Polna 15, 66-600 Krosno Odrzańskie
  6. BN-TECH EUROPE Sp. z o.o. S.k., ul. Wapienna 6, 68-200 Żary
  7. AUTOMAR - MARCIN KOSIKOWSKI, ul. Roosevelta 1, 66-440 Skwierzyna
  8. WDK TUNNELS POLSKA, ul. Krupczyńska 46, 66-446 Deszczno
  9. ARTBUD ARTUR KOWALCZUK, ul. Małorolnych 24, 66-400 Gorzów Wielkopolski
  10. GEOPLAN Sp. j., ul. Dzieci Wrzesińskich 8, 66-400 Gorzów Wielkopolski
  11. ROTO SPACE SP. Z O.O., ul. Zakaszewskiego 2, 66-300 Międzyrzecz

 

Laureaci programu „Efektywne zarządzanie ryzykiem zawodowym”:

  1. ADIENT POLAND SP. Z O.O., ul. Zachodnia 78, 66-200 Świebodzin
  2. FURNMASTER SP. Z O.O.  ul. Zachodnia 15, 66-200 Świebodzin
  3. LANTMANNEN UNIBAKE POLAND SP. Z O.O. Oddział Nowa Sól
  4. LUG LIGHT FACTORY SP Z O.O. ul. Gorzowska 11, 65-127 Zielona Góra
  5. MOLEX SP. Z O.O. ul. Poznańska 23, 69-200 Sulęcin
  6. PPUH KOMA SP. Z O.O.  Słone
  7. SAINT GOBAIN SP. Z O.O.  ul. Szklarska 27, 68-200 Żary
  8. SMULDERS PROJECTS POLAND Sp. z o.o. ul. Fabryczna 14, 68-200 Żary
  9. STEINPOL CENTRAL SERVICES SP. Z O.O. ul. Fabryczna 13, 69-110 Rzepin
  10. TELEMOND SP. Z O.O. ul. Belgijska 5, 66-470 Kostrzyn nad Odrą 
  11. XPO TRANSPORT SOLUTIONS POLAND SP. Z O.O. ul. Chemiczna 5, 65-713 Zielona Góra

Specjalne podziękowania za długotrwałą, owocną współpracę i aktywne propagowanie idei kultury bezpieczeństwa Okręgowy Inspektor Pracy Jerzy Łaboński wręczył Julianowi Kozłowskiemu, członkowi Zarządu OSPS BHP Oddział Lubuski.

W trakcie uroczystości odbyło się wręczenie nagród „Laur Bezpieczeństwa”. Kapituła Nagrody powołana przez Zarząd Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Zielonej Górze za bezpieczne i przyjazne pracownikom miejsca pracy przyznała:

  • Statuetkę Nagrody „Laur Bezpieczeństwa” dla przedsiębiorstwa ARCTIC PAPER Kostrzyn S.A.
  • Medal Nagrody „Laur Bezpieczeństwa” dla przedsiębiorstwa TRANSMED S.C. w Nowej Soli
  • Za całokształt wieloletniej działalności zawodowej w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy Medale Nagrody „Laur Bezpieczeństwa” przyznano Pani Dorocie Danielak oraz Pani Teresie Delikowskiej.

Galę rozdania statuetek i dyplomów uświetnił występ muzyczny uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze.

W uroczystości wzięło udział liczne grono pracodawców, społeczni inspektorzy pracy i zaproszeni goście: Wojciech Perczak – Wicewojewoda Lubuski, Tomasz Wróblewski – Sekretarz Województwa Lubuskiego, Robert Gwidon Makarowicz – Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego, Ryszard Zajączkowski – Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej, płk Grzegorz Dyrka – Szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze, Henryk Maciej Woźniak – Marszałek Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego, Przewodniczący Lubuskiej Organizacji Pracodawców, Katarzyna Świtalska reprezentująca Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Marta Jakowicka, reprezentująca Zachodnią Izbę Przemysłowo-Handlową, Robert Paluch – Prezes Związku Pracodawców „Przedsiębiorczość”, Krzysztof Hnat – Prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze, Krzysztof Sobczak Członek Prezydium Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Zielonej Górze, Sławomir Steltmann – Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Gorzowie Wlkp., Robert Lacroix Lubuski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Zenon Bambrowicz – Prezes Lubuskiej Izby Budownictwa, Stanisław Serafiński – przedstawiciel Lubuskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Prof. dr hab. inż. Edward Kowal z Instytutu Inżynierii Mechanicznej / Katedry Bezpieczeństwa Pracy i Ergonomii UZ, Prof. dr hab. Bogusław Pietrulewicz z Instytutu Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej/ Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa i Środowiska UZ, Dr Bożenna Telec – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Zielonej Górze , Dr Ewa Kobierzewska - Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp., Honorata Górna – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Zielonej Górze, Izabela Madziar – reprezentująca zielonogórski Oddział Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Dr Grzegorz Dudarski – Prezes Oddziału Lubuskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, Jan Kotowski – wiceprezes Oddziału Lubuskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, Jacek Zatorski - Dyrektor ZUS w Zielonej Górze, Marek Bożek Zastępca Dyrektora ZUS w Gorzowie Wlkp., Sławomir Wiśniewski – przedstawiciel Urząd Dozoru Technicznego w Gorzowie Wlkp., Jan Głośnicki – reprezentujący Urząd Dozoru Technicznego w Zielonej Górze.

Uroczystość wręczenia statuetek i dyplomów cieszyła się dużym zainteresowaniem mediów. Wszystkim laureatom składamy serdeczne gratulacje!

Galeria

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu